• FORSYTH CENTRAL HIGH SCHOOL
    EXTRACURRICULAR ACTIVITIES & CLUBS 2018-2019

    FCHS Crest  

     

    Forsyth Central Clubs & Activities Sponsor Directory

     

    Academic Bowl

    Patrick Cobb- room 189

    Ben Roper- room 180

    Archery Club

    Crystal Carter- room 1415

    ASL Club

    Ashley Lewis- room 711

    ASL Honor Society

    Ashley Lewis- room 711

    Bass Fishing Club

    Keith Trawick- room 1411

    Beta Club

    Marla Hatfield- room 228

    Lindsey Whiteman- room 510

    Central Ambassadors

    Angela Hurt- room 111

    Sarah Fagan- room 208

    Chase Wilbanks- room 1310

    Central Mentors

    Martha Chatlen- room 43

    Chamber Singers

    Amy Neal- room 473

    Color Guard & Winter Guard

    Dan Grass- room 637

    Dance Dawgs

    Ashley Brumbelow- room 1542

    DECA

    Kim Clapper- room 095

    Diana Jones- room 340

    Laura Martin- room 346

    David Rooney- room 334

    Drama Club/Thespians/Honor Thespians-Masquers

    Ginger Rodriguez- room 1203

    Kevin Whitley- room 451

    Dungeons & Disports

    Christan Marsh Pierce- room 713

    David Carr - room 844

    Euro Club

    Tamyra Glasgow- room 842

    David Carr - room 844

    FBLA

    Jonathan Lillie- room 201

    David Walker- room 1206

    FCA

    Kris Joplin- room 1555

    Megan Selvig- room 1541

    FCCLA

    Sarah Moore- room 154

    Greg Walkup- room 310

    Lauren Westbrook- room 144

    FLOOD

    Richard Lowe- room 205

    Forsyth Central Indoor Drumline

    Tom Tucker- room 641

    Garden Club

    Joel McWhorter- room 1326

     

    HOSA

    Bill Schuyler- room 225

    Humane Society

    Bethany Foil-Demarest- room 1414

    Interact Club

    Ashley Brumbelow- room 1542

    Erin Culberson- room 1134

    Ginger Rodriguez- room 1203

    International Club

    Pily Cardenas- room 117

    Nancy Hildebrandt- room 119

    Monica Jarvis- room 118

    Junior Civitan

    Clair Hachat- room 1181

    Kaci Sanderson- room 1170

    K-Pop

    Laura Kasper- room 1538

    Key Club

    Kindness Matters Club

    Greg Walkup- room 310

    Literary Meet Team

    Kevin Whitley- room 451

    Marching Band

    Tom Tucker- room 641

    Dan Grass- room 637

     Mock Trial Team

    Mike Meyer-room 1508

    Caroline Steinberg- room 1308

    Hope Stern- room 1545

    Model UN

    Jonathan Henderson- room 1204

    Mu Alpha Theta (Math Club)

    Leah Owens- room 168

    NABT Bio Club

    Crystal Carter- room 1415

    National Art Honor Society

    Heather Hanline- room 826

    Marea Haslett- room 832

    Albie McCann- room 1175

    National English Honor Society

    Anne Rose Loureiro- room 1537

    Brittany Pope- room 1539

    National French Honor Society

    Tamyra Glasgow- room 842

    National Honor Society

    Ryan McDeermond- room 515

    National Technical Honor Society

    Kim Clapper- 95

    Marlo Miranda- 329

    Native Speakers Club

    Vincent Cardoso- room 840

     Newspaper- Central Way

    Antonia Alberga-Parisi- room 1534

    Political Discourse Club

    Elizabeth Bush- room 181

    Optimist Club

    Ginger Rodriguez- room 1203

    Robotics Club (FRC)

    Dusty Skorich- room 130

    Science Olympiad

    Scott Cole- room 1410

    Cristina Stevenson- room 120

    SGA (Student Gay Alliance)

    Erin Collins- room 1405

    Simple Charity

    Kris Joplin- room 1555

    Skills USA Club

    Andrew Graham- room 325

    Jason Hanline- room 1160

    Jackie Jones- room 319

    Marlo Miranda- room 329

    Spanish Honor Society

    Monica Phelps- room 802

    Nancy Wallace- room 710

    TARC (rocketry)

    Cristina Stevenson- room 120

    Tri-M Music Honor Society

    Tom Tucker- room 641

     TSA (Technology Student Association)

    Dusty Skorich- room 130

     TPUSA

    Ryan Payne - room 1303

    Ultimate Frisbee

    Shawn Scali- room 174

    VEX

    Dusty Skorich- room 130

    Y-Club

    Melody McWhorter- room 1325

    Yearbook

    Joyce Chastine- room 1554