Return to Headlines

SFHS TSA Award Results

This weekend was a successful State TSA for SFHS.  The students accumulated enough points with their performance to earn 2nd place in the state for Outstanding Chapter and Jeff Olney was named the Tommy Pitchford Inspirational Teacher Award.  Below are the results by competition:
 
Animatronics (3)  10th - South Forsyth High School
 
Debating Technological Issues (2)  1st - South Forsyth High School
 
Flight Endurance (2)
 
Systems Control Technology (3)  1st - South Forsyth High School
 
Electrothon  3rd - South Forsyth High School
Sreekar Meesala
 
Sudhan Chitgopkar
 
Ethan Tong  4th - Ethan Tong, South Forsyth High School
 
Sid Ala
 
Car 1
Karan Kaimal
 
Adithya Ramanujam
     
Duke Baek
 
Claire Flippin
Eashan Bhatt
     
Future Technology Teacher (2)
 
Will Sheffield
 
Allen Brower
   
Digital Video Production (U)  6th - South Forsyth High School
 
Bhavana Suresh  8th - Bhavana Suresh, South Forsyth High School
     
Jake Homer
Biotechnology (6)  3rd - South Forsyth High School
 
Talaal Tahir
     
Video Game Design (3)  8th - South Forsyth High School
 
Alex Castleberry
Claire Flippin
 
Josh Reid
 
Prepared Presentation (1)  8th - Sachin Dasu, South Forsyth High School
 
Sydney Baker
 
David Harris
Amsh Kasireddy
 
Akash Gadde
 
Sachin Dasu
 
Sophia Tran
 
Caleb Roberson
Roopesh Mikkilineni
 
Yukio Simon
         
Charlie Szilayei
   
Alex Castleberry
 
Promotional Design (1)  2nd - Aparna Arul, South Forsyth High School
 
VEX Robotics
 
Car 2  10th - South Forsyth High School
Chapter Team (6)  6th - South Forsyth High School
     
Aparna Arul
 
1961U  VEX Robotics 3rd Place
 
Josh Holland
Claire Flippin
 
Dragster Design (2)
     
Sophia Tran
 
Austin Shires
Abhi Diwakar
 
Jake Homer  9th - Jake Homer, South Forsyth High School
 
SciVIs (2)  1st - South Forsyth High School
 
Rithwik Guntaka
 
Charlie S
Sid Ala
     
Aparna Arul
 
Anirudh Arunkumar
 
Sainikhil Boggala
Bhavana Suresh
 
Engineering Design (5)  2nd - South Forsyth High School
 
Alex Chiang
 
 
 
Santosh Nachimuthu
Roopesh Mikkilineni
 
Akash Gadde
     
1961X  VEX Robotics 1st Place
 
Jacob Nichols
Alex Castleberry
 
Will Del Barrio
 
Software Development (3)  1st - South Forsyth High School
 
Duke Baek
   
   
Roopesh Mikkikineni
 
Michael Nguyen
 
Sid Ala
   
Coding (3)  9th - South Forsyth High School
 
Harsha Tamberini
 
Aditya Diwakar
 
Aditya Diwakar
   
Aditya Diwakar
     
Aparna Arul
 
Idan Tzurdecker
   
   
Fashion Design and Technology (4)  1st - South Forsyth High School
     
Mahika Ala
   
Computer Intergrated Manufacturing (2)  6th - South Forsyth High School
 
Mahika Ala
 
STEM Careers (1)  5th - Meher Ambati, South Forsyth High School
 
Colton Jones
   
Lindsay Shepard
 
Julia Tang